Projekti i aktivnosti
Svaki novi projekt i aktivnost ispunjava nas entuzijazmom i željom za napretkom.
Naši uspjesi ne bi bili mogući bez podrške i suradnje s partnerima iz različitih sektora.
Posebno smo ponosni na projekte koji doprinose očuvanju okoliša i održivom razvoju, poput onih vezanih uz promatranje voda, mora i urbanih područja1.
Veselimo se svakoj novoj inicijativi koja okuplja zajednicu i potiče inovacije u zaštiti prirode.

SRPANJ 2023. –
Zeleni plan za čišći Jadran
Ovaj projekt predstavlja sveobuhvatnu inicijativu usmjerenu na zaštitu morskog okoliša Jadranskog mora kroz suradnju s lokalnim zajednicama. Cilj projekta je smanjenje onečišćenja mora i adresiranje rastućeg problema onečišćenja morskog dna organizacijom ekološke akcije na pilot lokaciji Stari Grad na otoku Hvaru i uspostavom WEB GIS interaktivne karte onečišćenih lokacija kroz Građansku znanost. Kroz transparentno prikazivanje rezultata ekološke akcije, želimo osvijestiti lokalnu zajednicu i posjetitelje o ozbiljnosti problema morskog otpada.
Projekt također teži jačanju svijesti lokalnog stanovništva i posjetitelja o važnosti očuvanja čistoće mora i obala, organizacijom podvodnih akcija čišćenja i edukativnih kampanja. Poseban naglasak stavlja se na važnost zaštite biološke raznolikosti i morskih staništa koja predstavljaju temelj zdravlja ekosustava i lokalne ekonomije.
STATUS: u tijeku
Projekt je sufinanciran sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i kroz program ININ Zeleni pojas 2024.

SRPANJ 2023. –
Zeleni vodič kroz Starogradsko polje: Agroheritage
“Zeleni vodič kroz Starogradsko polje: Agroheritage” integrira GIS tehnologije za promociju održive poljoprivrede i baštine, educira poljoprivrednike i potiče održivi turizam u srcu Hrvatske.
STATUS: u tijeku

SRPANJ 2023. –
Zajedno za zelenu budućnost
Projekt “Zajedno za zelenu budućnost” inicijativa je Udruge Zeleni Plan usmjerena na promicanje održivog ruralnog razvoja i jačanje suradnje između lokalnih OPG-ova (Obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava) i zajednice. Cilj projekta je stvoriti sinergiju između poljoprivredne proizvodnje i očuvanja okoliša, te potaknuti korištenje ekoloških i održivih praksi u poljoprivredi.
STATUS: u tijeku

SRPANJ 2023. –
Urbani toponimi grada Splita
Projekt je zamišljen kao istraživački projekt koji cilja na prikupljanje informacija o svim toponimima u gradu, uključujući imena ulica, trgova, parkova, trgovina, zgrada, itd. Projekt će koristiti kombinaciju tradicionalnih kartografskih metoda i WEB 3.0 tehnologije za stvaranje i održavanje interaktivne mreže kartografskih informacija.
Volonterski geografski podaci (VGI) bit će korišteni za oblikovanje karte urbanih toponima (koji se koriste „u narodu“, a nisu službeni, npr. Toć, kod Mate, Muslimanka, Plakaluša, Gospinica, Maslešina…itd.), a građani će moći doprinijeti karti označavajući lokacije i unosom naziva određenih lokacija, te postavljanjem oznaka na već unesene toponime.
Pored toga, planirano je postaviti sloj s povijesnim nazivima ulica, kako bi se građani potakli na sudjelovanje u kampanji prikupljanja podataka (s nazivima ulica iz određenih perioda). Rezultat projekta bit će online karta Splita koja će biti dostupna javnosti, a cilj je pomoći u boljem razumijevanju gradskog identiteta i pružiti korisnim informacijama i alatima za potrebe lokalnih vlasti, stručnjaka, istraživača i građana.
STATUS: u tijeku

SRPANJ 2023. –
SplitHeat – Analiza površinske temperature i vegetacije na području grada Splita u periodu 2013.-2022.
Projekt “SplitHeat – Analiza površinske temperature i vegetacije na području grada Splita u periodu 2013.-2022.” fokusira se na analizu trendova površinske temperature i stanja urbanog zelenila u Splitu kroz posljednjih deset godina.
Analiza je pružila uvid u problematiku urbanog toplinskog otoka i klimatskih promjena, omogućavajući razvoj mjera prilagodbe. Projekt, financiran sredstvima Grada Splita, poticao je suradnju s različitim dionicima, uključujući udruge za zaštitu okoliša i lokalnu upravu, čime je osiguran širi utjecaj i podrška održivom razvoju.
STATUS: završen
Projekt je financiran sredstvima Grada Splita.

SRPANJ 2023. –
I more je naša baština!
Projekt “I more je naša baština!” imao je za cilj educirati djecu na otoku Hvaru o važnosti očuvanja morskog okoliša i bioraznolikosti. Kroz edukativne aktivnosti, djeca su povezala kulturnu baštinu s morskim okolišem i razvila osjećaj odgovornosti prema očuvanju lokalne bioraznolikosti.
Projekt je uključivao praktične aktivnosti kao što su istraživanje podmorja pomoću GoPro kamera i čišćenje podmorja, te je uspješno promovirao integraciju zelene i plave infrastrukture na otoku.
STATUS: završen
*Financijska podrška je osigurana preko Splitsko-dalmatinske županije te kroz suradnju s JLS Stari Grad i Europskim fondom za pomorstvo i ribarstvo, kao i vlastitim sredstvima Udruge.